GRUPA STU

Dębski Antoni
Kurdziel
Parkiety Przystał
Wider
Salon Firan
Piekarnia Maja
Dębski Henryk
Dachcenter
Apteka
Kurdziel Tadeusz

Mecze seniorów


No upcoming matches!

Tabela seniorów

# Zespół MP PTS
6 LKS Przełęcz Kossowa 12 17
7 LKS Wisła Łączany 12 14
8 LKS Borowik Bachowice 12 14
9 LKS Skawa Jaroszowice 12 13
10 LKS Płomień Sosnowice 12 9

Mecze juniorów

Mecze trampkarzy

Mecze orlików

Historia klubu

LKS "Borowik" Bachowice powstał w 1994 roku.

 

Założycielem oraz pierwszym prezesem klubu był Leon Kajfasz, pełnił tę funkcję przez pięć lata. W tym okresie klub posiadał drużynę seniorów, która w pierwszym roku gry uzyskała awans z klasy "C" do klasy "B" przy uciesze wszystkich miejscowych kibiców oraz działaczy.

 

Niestety radość nie trwała zbyt długo bowiem tylko jeden sezon i drużyna seniorów znalazła się z powrotem w klacie "C". Pobyt w niej trwał tylko rok i zakończył się spektakularnym awansem do klasy "B", w tamtym sezonie nasza drużyna poniosła porażkę w pierwszej kolejce, a następnie wygrała wszystkie pozostałe mecze.

 

W klasie "B" drużyna występowała aż do sezonu 2003/2004. W tym bowiem sezonie, po wygraniu baraży z drużyna z Brzeźnicy uzyskała awans do Klasy "A", gdzie występowała przez kolejnych 5 sezonów, odnosząc nie małe sukcesy, m.in w sezonie 2006/2007 zajęła 2 miejsce co jest najlepszym wynikiem w historii klubu.

 

Rok 2008 to początek problemów naszego klubu, w wyniku których nasza drużyna seniorów rozpoczęła zjazd w dół i niestety w ciągu dwóch lat znalazła się w klasie "C", potęgę Borowika trzeba było zacząć budować od nowa.

 

Pobyt w najniższej klasie rozgrywkowej trwał dwa lata, w pierwszym roku, nasza drużyna zajęła czwarte miejsce, w kolejnym cel został już osiągnięty i nasi zawodnicy zajmując drugie miejsce zdołali awansować do klasy "B", gdzie występują obecnie i pomimo usilnych starań, będą występować w przyszłym sezonie. Jak wszyscy wiemy nasza drużyna w zakończonym tydzień temu sezonie zajęła trzecie miejsce, przegrywając awans do klasy "A" z sąsiadem z za miedzy.

 

Od początku istnienia naszego klubu ważnym elementem była obecność drużyn młodzieżowych.

Pierwszy znaczący sukces w młodzieżowych kategoriach to mistrzostwo Ligi Juniorów na szczeblu P.P.N Wadowice w 1996 roku(Puchar) , po raz drugi ligę juniorów udało się wygrać w roku 2011(Puchar).

Szkolenie i praca z dziećmi i młodzieżą to podstawowa misja jaką ma do wykonania stowarzyszenie kultury fizycznej, ważne są sukcesy na poszczególnych szczeblach, bo bez nich spada zapał i zaangażowanie młodych adeptów sportu, ale nie należy zapominać przy tym o wychowaniu i kulturze, zwłaszcza tej osobistej osób biorących udział w zajęciach.

 

W różnych latach w naszym klubie funkcjonowały grupy młodzieżowe różnego szczebla, uzależnione to było i nadal jest od frekwencji, ilości zawodników w określonym wieku.

W ostatnim sezonie w rozgrywkach mieliśmy zawodników w juniorach młodszych oraz trampkarzach, ci pierwsi odnieśli spory sukces zajmując w swojej grupie rozgrywkowej -II Liga Juniorów Młodszych 2 miejsce, nieco gorzej wiodło się najmłodszym.

 

W kolejnych latach na pewno nie wolo zapominać o pracy u podstaw, bo tylko ta może nam dać własnych lokalnych zawodników, którzy mogą stanowić o sile wizytówki klubu jaką jest bez wątpienia, a przynajmniej powinna być drużyna seniorów, jednak przy tej okazji należy nadmienić, że wychowanie i szkolenie musi być prowadzone w duchu rywalizacji i zasad, a do tego musi być zaangażowanie, bez tego cała idea nie przyniesie określonych efektów.

 

Najważniejsi w klubie są piłkarze, ale bez zaplecza, czyli ludzi na co dzień załatwiających wszystkie sprawy organizacyjne nie wiele są w stanie zdziałać – mamy na myśli działaczy klubowych.

 

W okresie XX lecia w naszym klubie na najważniejszym stanowisku prezesa klubu, znajdowały się trzy osoby:

- Leon Kajfasz – współzałożyciel klubu oraz prezes w latach 1994-1999

- Zdzisław Warzecha – prezes klubu w latach 1999-2009

- Paweł Stańczyk – prezes klubu od grudnia 2009 roku, piastuje ten urząd nadal, kadencja dobiega końca w 2015 roku.

 

Oczywiście prezesi klubu to osoby, które stoją na czele, ale nie byli by w stanie w poszczególnych latach osiągać sukcesów, gdyby nie wsparcie pozostałych członków zarządów, członków klubu oraz sympatyków a przestrzeni lat.

 

Na pewno w tym okresie były osoby na których wsparcie i pomoc można było liczyć w każdej chwili i są oni blisko z klubem po dziś dzień, były także osoby, dla których działalność była incydentalna, wszystkim należą się gorące podziękowania i uznanie.

 

Równie wielkie dla tych co postanowili to stowarzyszenie założyć, co i dla tych którzy w coraz trudniejszych dla sportu czasach chcą pracować dla utrzymania odpowiedniego poziomu naszego klubu

 

Zawodnicy, działacze, a kolejną ważną grupą osób pracujących w naszym klubie są trenerzy, wszystkich nazwisk nie uda nam się wymienić, ale najważniejsze postacie, które miały duży wpływ na rozwój piłki nożnej w Bachowicach to:

- Mirosław Kosowski - pierwszy trener

- Toma Józef przez lata zajmujący się szkoleniem w naszym klubie głównie dzieci i młodzieży

- Mirosław Woźnica – zajmujący się szkoleniem młodzieży jak również seniorów

- Władysław Witkowski – trener drużyny która odniosła największy sukces w klasie "A"

- Roszer Krystian – pomógł nam się odbudować i wyjść drużynie z klasy "C" do "B".

 

Obecnie w klubie pracuje dwóch trenerów, pierwszym trenerem jest Mirosław Woźnica, a szkoleniem młodzieży zajmuje się Folga Marcin. Największą bolączką w tym temacie naszego klubu jest to, że przez te 20 lat nie udało się wychować własnego trenera, który mógłby pracować dla dobra naszej społeczności, ale wszystko przed nami.

 

 

Początki klubu z Bachowic to przede wszystkim kłopoty z brakiem własnego boiska, drużyna seniorów przez kilka sezonów występowała gościnnie na boisku w Spytkowicach, czasami w Ryczowie, a juniorzy rozgrywali swoje mecze w Grodzisku.

 

Obecnie klub dysponuje dwiema płytami boiska w tym jedna (treningowa) ze sztucznym oświetleniem, do dyspozycji zawodników jest duży, dobrze wyposażony budynek.

 

Starania o pozyskanie gruntów na których stoi nasz obiekt w tej chwili rozpoczęte zostały w 1998 roku, po długotrwałych zabiegach związanych ze skomplikowaną sytuacją prawną gruntu, udało się je pozyskać.

 

W pierwszej kolejności została wykonana płyta boisk, w miejscu gdzie w tej chwili usytuowane jest boisko treningowe.

 

Następnie rozpoczęto prace związane z budową głównej płyty oraz budynku klubowego.

 

Efekty tych długoletnich starań możemy podziwiać w tej chwili, płyta główna boiska jest użytkowana od dziesięciu lat, budynek nieco mniej, a oficjalnie w lipcu 2013 roku został przekazany naszemu stowarzyszeniu w użytkowanie.

 

Dwa boiska,w tym treningowe oświetlone, budynek, w pełni funkcjonalny z dwiema szatniami oraz innymi pomieszczeniami użytkowymi, a po drugiej stronie piękna trybuna, w tej chwili tylko pomalowana, ale mamy nadzieje że na pierwsze mecze w nowym sezonie pokryta będzie już siedziskami.

 

W historii klubu nie można pominąć innych ważnych wydarzeń które są bezpośrednio z klubem związane. Od kilku lat oprócz organizacji imprez sportowych nasz klubu jest organizatorem, lub współorganizatorem imprez plenerowych w których bierze udział wiele osób.

 

Współczesny sport nie istnieje bez wsparcia finansowego, podstawą finansowania jest dotacja z budżetu Gminy Spytkowice, jednak aby jeszcze mocniej realizować cele naszej społeczności sportowej podjęta została przez zarząd klubu dwa lata temu inicjatywa pod hasłem "GRUPA STU".

 

Luźna forma wsparcia dla naszego klubu wielu podmiotów, która w tej chwili ma bardzo duży wpływ na działalność naszego klubu.

Przemówienie z okazji XX lecia istnienia klubu 28 czerwiec 2014

C.D.N.

------------------------------------------------------